صفحه دانشگاه » صفحه معاونت » اخبار » برگزاری جلسه آموزش دارو رسانی در سالمندان

برگزاری جلسه آموزش دارو رسانی در سالمندان

تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۳
تعداد بازدید : 37

برگزاری جلسه آموزش دارو رسانی در سالمندان

جلسه آموزش دارو رسانی در سالمندان سه شنبه 2 خرداد 1402 در سرای محله وصال برگزار شد..

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، به مناسبت هفته سلامت ، جلسه آموزش اهمیت مصرف درست دارو و دارو رسانی در سالمندان برگزار شد.

در این جلسه دکتر حاجی شاه کارشناس دارویی معاونت غذاو داروگفت: یکی از بخشهای جمعیتی در حال رشد جامعه ما جمعیت افراد سالمند است و سالمندان نسبت به سایر گروههای سنی بزرگترین مصرف کنندگان دارو می باشند.

وی افزود: با توجه به تغییراتی که در بدن با افزایش سن اتفاق می افتد مانند کاهش آب  بدن، کاهش حجم عضلات، افزایش میزان چربی و کاهش میزان پروتئین ها و کاهش عمکلرد کلیه ها اثرات مصرف داروها در سالمندان و عوارض آنها با سایر گروههای سنی تفاوت دارد.

دکتر حاجی شاه یادآور شد: انتی هیستامین ها،داروهای آنتی بیوتیک، قلبی و عروقی و آنتی ترومبوتیک ها، داروهای مسکن، داروهای گوارشی و شل کننده های عضلانی از جمله مهمترین داروهایی هستند که باید در مصرف و میزان آن دقت زیادی داشت .

وی همچنین در خصوص مصرف داروهای اعصاب و روان در سالمندان گفت: در صورتی که احساس افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی داشتید حتما به روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کنید و از مصرف دارو به صورت خود سر و یا با راهنمایی دوستان و آشنایان بپرهیزید .

دکتر حاجی شاه در خصوص داروی متوکاربامول به عنوان شل کننده عضلات افزود: در افراد سالمند به دلیل عوارض آنتی کولینرژیک ،آرام بخشی و افزایش ریسک شکستگی ها کم تر تحمل می شوند و جایگزین های مناسب تری برای این دارو وجود دارد.