• تاریخ انتشار : 1400/08/30 - 14:38
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 47
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

مناسبت هفته آگاه‌سازی داروهای آنتی میکروبیال در معاونت غذا و دارو

با افزایش آگاهی مقاومت میکروبی را متوقف کنیم

میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا مراقبت‌های پزشکی و درمانی را دریافت می‌کنند که می‌تواند با ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و قارچی بغرنج شود؛ بدون آنتی‌بیوتیک‌ها ما نمی‌توانیم برخی از پیشرفت‌های پزشکی نجات‌بخش را به‌صورت ایمن ارائه کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت غذا و دارو، مدیریت نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت معاونت غذا و دارو نکاتی به مناسبت هفته آگاه‌سازی داروهای آنتی میکروبیال ارائه کرد.

درمان سپسیس

هرکسی ممکن است به عفونت مبتلا شود و تقریباً هر عفونتی می‌تواند منجر به سپسیس شود که پاسخ بسیار شدید بدن به عفونت است. بدون درمان به‌موقع با آنتی‌بیوتیک‌ها، سپسیس می‌تواند به‌سرعت منجر به آسیب بافتی، نارسایی ارگانها و مرگ شود.

حداقل 7.1 میلیون فرد بزرگ‌سال در هرسال دچار سپسیس می‌شوند.

 اعمال جراحی

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند در معرض خطر عفونت محل جراحی هستند. بدون آنتی‌بیوتیک‌های مؤثر برای پیشگیری و درمان عفونت‌های جراحی، امروزه بسیاری از جراحی‌ها امکان‌پذیر نبود.

2.1 میلیون زن در سال 2017 سزارین شده‌اند. آنتی‌بیوتیک‌ها برای کمک به پیشگیری از عفونت در این عمل توصیه می‌شود.

بیماری‌های مزمن

بیماری‌های مزمن (مانند دیابت) افراد را در معرض خطر بیشتری برای عفونت قرار می‌دهد. این بیماری‌ها و برخی از داروهایی که برای درمان آن‌ها استفاده می‌شود می‌توانند سیستم ایمنی بدن (نحوه مبارزه بدن با عفونت) را تضعیف کنند.

بیش از 30 میلیون نفر از مردم دچار دیابت هستند. برای درمان عفونت‌های رایج در این بیماران از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.

پیوند عضو

دریافت‌کنندگان پیوند عضو به دلیل اینکه تحت عمل جراحی پیچیده قرار می‌گیرند بیشتر مستعد عفونت‌ها هستند. گیرندگان پیوند همچنین داروهایی را برای سرکوب (تضعیف) سیستم ایمنی دریافت می‌کنند که خطر عفونت را افزایش می‌دهد. در سال 2016 بیش از 33000 پیوند اعضا انجام‌شده است. آنتی‌بیوتیک‌ها ادامه امکان انجام پیوند اعضا کمک می‌کنند.

دیالیز برای نارسایی پیشرفته کلیه

بیمارانی که تحت دیالیز قرار می‌گیرند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت هستند که دومین عامل مرگ‌ومیر در بیماران دیالیزی است.

بیشتر از 500000 بیمار در سال 2016 تحت دیالیز قرارگرفته‌اند. آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت در بیمارانی که دیالیز می‌شوند بسیار حیاتی هستند.

مراقبت از سرطان

افرادی که برای درمان سرطان شیمی‌درمانی می‌شوند اغلب در معرض خطر ابتلا به عفونت در طول درمان هستند. عفونت‌ها می‌تواند به‌سرعت برای این بیماران جدی شود.

حدود 650000 بیمار در هرسال به‌صورت سرپایی تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند. آنتی‌بیوتیک‌ها برای حفاظت از این بیماران ضروری هستند.

 هفته آگاه‌سازی آنتی‌بیوتیک‌ها

این هفته برنامه‌ای سالیانه است که در آن بر اهمیت بهبود تجویز و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها -که آنتی‌بیوتیک استواردشیپ هم گفته می‌شود- تأکید می‌شود. بهبود روشی که پزشکان آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کنند و روشی که ما آنتی‌بیوتیک‌ها را مصرف می‌کنیم، به حفظ سلامت ما و مبارزه با مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کند و کمک می‌کند که اطمینان پیدا کنیم که این داروهای نجات‌بخش برای نسل‌های آینده هم در دسترس خواهند بود.

زمانی که آنتی‌بیوتیک‌ها موردنیاز نباشند، به شما کمکی نمی‌کنند البته عوارض جانبی آن‌ها همچنان می‌تواند باعث آسیب شود. در اینجا هفت حقیقتی که برای آگاهی به آنتی‌بیوتیک‌ها لازم است بدانید اشاره می‌شود:

» آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند. هنگامی‌که بیمار به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد، مزایای استفاده از آن بیشتر از خطرات عوارض جانبی یا مقاومت آنتی‌بیوتیکی است.

» آنتی‌بیوتیک‌ها همیشه راه‌حل نیستند. هرکسی می‌توانند به بهبود تجویز و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کمک کنند

» آنتی‌بیوتیک‌ها روی ویروس‌ها مانند ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی، آنفولانزا یا کووید-19 می‌شوند، اثر ندارند.

» آنتی‌بیوتیک‌ها فقط برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها موردنیاز هستند، اما حتی برخی از عفونت‌های باکتریایی ازجمله بسیاری از عفونت‌های سینوسی و برخی عفونت‌های گوش بدون آنتی‌بیوتیک بهبود می‌یابند.

» در صورت ابتلا به عفونت‌های ویروسی، آنتی‌بیوتیک‌ها باعث بهبود شما نمی‌شوند. ویروس‌های تنفسی معمولاً در عرض یک یا دو هفته بدون درمان هم از بین می‌روند. از پزشک خود در مورد راهه‌ای بهتر شدن زمانی که بدن شما با ویروس‌ها مبارزه می‌کند، مشاوره بگیرید.

» اگر به آنتی‌بیوتیک نیاز دارید، آن‌ها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. اگر در مورد آنتی‌بیوتیک‌های خود سؤالی دارید، یا در صورت بروز عوارض جانبی، به‌ویژه اسهال، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید، زیرا ممکن است عفونت کلستریدیوم دیفیسیل باشد که باید درمان شود

» آنتی‌بیوتیک‌ها ابزارهایی حیاتی برای درمان بیماری‌های تهدیدکننده حیات مانند پنومونی و سپسیس هستند.

آیا می‌دانید مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از فوری‌ترین تهدیدها برای سلامت عموم مردم است؟

در اینجا مطالب دیگری که باید در مورد مقاومت آنتی‌بیوتیکی و عوارض جانبی بدانید آمده است:

» هر زمان که آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی شوند

» مقاومت آنتی‌بیوتیکی زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها دیگر به داروهایی که برای از بین بردن آن‌ها طراحی‌شده‌اند پاسخ نمی‌دهند

» عوارض جانبی شایع آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند شامل بثورات پوستی، سرگیجه، حالت تهوع، اسهال و عفونت‌های قارچی باشد.

» عوارض جانبی جدی‌تر شامل عفونت کلستریدوم دیفیسیل است که باعث اسهال می‌شود و می‌تواند منجر به آسیب شدید روده بزرگ و حتی مرگ شود. همچنین افراد ممکن است واکنش‌های آلرژیک شدید و تهدیدکننده حیات به این داروها داشته باشند

» تمام تلاش خود را برای سالم ماندن و حفظ سلامت دیگران انجام دهید: شستن دست‌ها با شستن با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه یا استفاده از ضدعفونی‌کننده دست حاوی حداقل 60 درصد الکل، پوشاندن دهان و بینی با دستمال هنگام سرفه یا عطسه، در خانه ماندن در هنگام بیماری و دریافت واکسن‌های توصیه‌شده، مانند واکسن آنفولانزا./ر

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع:

سایت CDC

 yun.ir/iln6r و  https://b2n.ir/u78582

  • گروه خبری : مطالب آموزشی مدیریت نظارت و پایش فراورده های سلامت
  • کد خبر : 244107
روابط عمومی
تهیه کننده

روابط عمومی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
تنظیمات قالب