اخبار و مطالب علمی

تاریخ انتشار :۲۰ دی ۱۳۹۵
تعداد بازدید :۹۲

معاونت غذا و دارو در خصوص خبر منتشر شده در سایت ایرنا اصلاحیه ای منتشر کرد.

بدینوسیله روابط عمومی معاونت غذا و دارو مطلب منتشر شده به نقل از کارشناس این معاونت در سایت ایرنا را در خصوص سرانه مصرف دارو در ایران و داروهای تزریقی که متاسفانه به اشتباه برداشت و منتقل شده تکذیب و اصلاح می نماید.

معاونت غذا و دارو در خصوص خبر منتشر شده در سایت ایرنا اصلاحیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

مصرف غیرضروری داروهای تزریقی از معضلات بهداشت عمومی و سیستم سلامت محسوب می شود و بر اساس سایت سازمان جهانی بهداشت در برخی مناطق استفاده از داروهای تزریقی برمبنای نیاز و تجویز منطقی صورت نمی گیرد به نحوی که تا ۹۶ درصد از بیمارانی که به سطح اول خدمات بهداشتی درمانی مراجعه می نمایند داروی تزریقی دریافت می کنند و در بین آنها ۷۰ درصد موارد غیرضروری بوده و قابل جایگزینی با شکل دارویی خوراکی است.

بدینوسیله روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران مطلب منتشر شده به نقل از کارشناس این معاونت در سایت ایرنا را در خصوص سرانه مصرف دارو در ایران و داروهای تزریقی که متاسفانه به اشتباه برداشت و منتقل شده تکذیب و اصلاح می نماید: در تاریخ ۱۵دی ۹۵ جلسه آموزشی با محوریت آموزش در خصوص داروهای تزریقی جهت مربیان رابطین سلامت برگزار گردید و در آن به بیان انواع اشکال دارویی، روش های مصرف داروها خصوصا داروهای تزریقی و نیز باورهای نادرست در خصوص مصرف داروهای تزریقی اشاره شد. به بیان دیگر هدف از برگزاری این جلسه، فرهنگ سازی در خصوص عدم اصرار بیماران به پزشکان در زمینه تجویز داروهای تزریقی بود که با افزایش آگاهی مخاطبان در مورد عدم ارجحیت داروهای تزریقی در بسیاری از موارد زمینه ای برای ارتقاء تجویز و مصرف منطقی این داروها فراهم می شود. لازم به ذکر است در حال حاضر اقدامات خوبی توسط سازمان غذا و دارو و دانشگاهها به منظور فرهنگ سازی این موضوع صورت گرفته که در حال پیگیری نیز می باشد.