پاسخ به سوالات دارویی

مرکز اطلاع‌رسانی داروپزشکی۱۳ آبان با شماره تماس ۸۲۱۰۱ (بغیر از روزهای تعطیل)

اطلاع‌رسانی دارویی به عموم مردم و گروه پزشکی در زمینه مصرف و تداخلات دارویی، مصرف دارو در بارداری و شیردهی، آموزش در زمینه مصرف بهینه دارو و جلوگیری از رواج مصرف بی‌رویه آنها در سطح عموم مردم، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل یافته‌های مراکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم از جمله خدمات این مرکز اطلاع‌رسانی است.

 

مرکز پاسخگویی تلفنی ۱۴۹۰ (شبانه روزی)

این مرکز در دو بخش فعالیت می کند:

۱- پاسخگویی به سوالات دارویی و کنترل مسمومیت ها: مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم عهده دار پاسخدهی به سوالات دارویی و موارد مسمومیت به صورت شبانه روزی (در تهران) و از طریق داخلی ۲ شماره تلفن ۱۴۹۰ می باشد.

در این مرکز به سوالات ذیل به صورت تلفنی پاسخ داده می شود: موارد مصرف و عوارض ناخواسته ناشی از دارو، مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی، مقدار مصرف- احتیاط و منع مصرف داروها، تداخلات اثر داروها با هم و با مواد خوراکی و نتایج آزمایشگاهی، اطلاعات سم شناسی و مسمومیت ها، اقدامات اولیه در برخورد مسمومیت های ناشی از دارو، مواد شیمیایی، شوینده های خانگی، گازهای سمی، گزش حیوانات سمی، گیاهان سمی، مواد مخدر و محرک، مواد نفتی، فلزات سنگین، سموم دفع آفات، اطلاعات تخصصی در زمینه مسمومیت های گروهی، مسمومیت های شغلی و آلودگی های محیط با سموم.

 

۲- پاسخگویی به سوالات کمبودهای دارویی و ثبت و پیگیری شکایات: با شماره گیری تلفن ۱۴۹۰ و سپس انتخاب کد یک (۱)، کارشناسان مرکز به صورت شبانه روزی (در تهران)، راهنمایی لازم را در جهت تهیه داروها و معرفی نزدیک ترین داروخانه ای که داروی مورد نیاز بیمار را موجود دارد، در اختیار قرار می دهند.

سامانه مذکور بدون نیاز به تماس تلفنی و تنها با ارسال پیام کوتاه حاوی نام دارو به شماره ۲۰۱۴۹۰، نام و نشانی دو داروخانه ای که داروی مورد نظر را موجود داشته باشند را از طریق ارسال پاسخ پیام کوتاه، اطلاع می دهد.

 

* این مرکز همچنین وظیفه ثبت و پیگیری شکایات دارویی و شکایات مربوط به محصولات غذایی بسته بندی شده و محصولات آرایشی و بهداشتی را برعهده دارد. شکایات مرتبط با دارو اعم از اظهار گرانفروشی، عدم رعایت حقوق بیمار در داروخانه، مشکلات بسته بندی داروها در این مرکز ثبت و از طریق ارجاع به دانشگاه ها پیگیری می گردد.