صفحه دانشگاه » صفحه معاونت » معاونت غذا و دارو » امور فرهنگی و بسیج » اخبار و مطالب فرهنگی » ۱۷ دی ماه ۱۳۱۴ اﺟﺮای ﻃﺮح اﺳﺘﻌﻤﺎری ﺣﺬف ﺣﺠﺎب ﺗﻮﺳﻂ رﺿﺎﺧﺎن و وقوع حادثه خونین مسجد گوهرشاد

۱۷ دی ماه ۱۳۱۴ اﺟﺮای ﻃﺮح اﺳﺘﻌﻤﺎری ﺣﺬف ﺣﺠﺎب ﺗﻮﺳﻂ رﺿﺎﺧﺎن و وقوع حادثه خونین مسجد گوهرشاد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
تعداد بازدید : 170

۱۷ دی ماه ۱۳۱۴ اﺟﺮای ﻃﺮح اﺳﺘﻌﻤﺎری ﺣﺬف ﺣﺠﺎب ﺗﻮﺳﻂ رﺿﺎﺧﺎن و وقوع حادثه خونین مسجد گوهرشاد

در هر جامعه ای،راه مبارزه ی ساده وآسان با ادیان این است که راه مهار گسیختگی شهوات را باز کنند. در ایران، این کار راشروع کردند. یکی از راه هایش که جزو مهمترین کارها بود-کشف حجاب بود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو تهران؛ در پی توطئه ی استعمار در مبارزه با فرهنگ غنی اسلام، عاملان استعمار در کشورهای اسلامی، همزمان اقدام به عمل مشابهی نمودند.”امان الله خان” در افغانستان، “مصطفی کمال اتاتورک” در ترکیه، و رضاخان پهلوی در ایران ماموریت یافتند و با مظاهر اسلام مخالفت و مبارزه کنند. استعمارگران در یافته بودندکه مستقیم نمی توانند مساله کشف حجاب مطرح کنند لذا بهتر دیدند ابتدا ازتغییر لباس مردان شروع کنند زیرا این کار دو نتیجه داشت. اول اینکه ذهن و روح جامعه را نسبت به تغییرات عمده که جزء آداب و رسوم اجتماعی به شمار می رفت آماده سازند، و دوم اینکه، نحوه عکس العمل اقشار مختلف مردم را بسنجند. در این راستا رضاشاه با مطرح کردن تغییر لباس وکلاه اروپایی (شاپو) و متحدالشکل کردن لباس مردان، اقدام به تغییر لباس اسلامی و کشف حجاب بانوان نمود. وی این عمل شنیع را از خانواده ی خویش اغاز کرد و سپس به کل جامعه سرایت داد. نخستین گروهی که به این کاروان ضد اسلامی پیوست، خانواده وزیران و دست اندرکاران نظام استبدادی بودند. در نهایت، علی رغم مخاالفت های فروان مردم مسلمان و علما و نیز وقوع حادثه ی خونین مسجد گوهرشاد مشهد در اعتراض به کشف حجاب، رضاخان در هفدهم دی ماه سال ۱۳۱۴ شمسی، در جشن فارغ التحصیلی دانش سرای مقدماتی دختران در تهران، قانون کشف حجاب زنان را به طور اشکار اغاز نمود و خود به اتفاق همسر و دخترانش که بدون حجاب بودند در این جشن شرکت کرد. ماموران رضاخان در راستای اجرای این قانون ،شب وروز در کوچه و خیابان ها گشت می زدند و هرجا زن با حجابی را میدیدند با خشونت با او برخورد می کردند چادرش را بر می داشتند و مردان رامجبور می کردند تا زن هایشان را سربرهنه به خیابان و مجالس ببرند. با این همه، عده ای زیادی از زنان مسلمان با به جان خریدن همه خطرات و تحقیرات تا پایان حکومت رضاخان و پس از آن حاضر به ترک خود نشدند و با مقاومت، افتخار نسل های اینده شدند.

مقام معظم رهبری در مورد ویژگیهای حجاب میفرمایند: حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ى مادیگرایان، مایه‌ى اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجابهاى خود، با عریان کردن آن چیزى که خداى متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک میکند، خودش را سبک میکند، خودش را کم‌ارزش میکند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذارى زن است، سنگین شدن کفه‌ى آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلى قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئله‌ى حجاب تشکر کرد؛ این جزو نعمتهاى الهى است.