هفته ملی دیابت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
تعداد بازدید : 235

هفته ملی دیابت

هفته ملی دیابت با شعار «دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم» آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو تهران، بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ۱۹ تا ۲۵ آبان ماه در ایران هفته ملی دیابت است و هر یک از روزهای این هفته به یک عنوان نامگذاری شده است.
بر این اساس، جمعه ۱۹ آبان روز «مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده»، شنبه ۲۰ آبان روز «آموزش اساس پیشگیری و درمان دیابت»، یکشنبه ۲۱ آبان روز «دانش آموزان و دیابت»، دوشنبه ۲۲ آبان «رسانه و دیابت»، سه شنبه ۲۳ آبان «زنان و دیابت»، چهارشنبه ۲۴ آبان «بارداری و دیابت» و پنجشنبه ۲۵ آبان روز «ورزش همگانی، فعالیت بدنی و کاهش بار بیماری دیابت» نامگذاری شده است.

دیابت بیماری خاموشی است که بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به آن از بیماری خود خبر ندارند و به همین علت تعداد افراد مبتلا به این بیماری هر روز در حال افزایش است.
چاقی و اضافه وزن، چربی خون، کم تحرکی و مصرف دخانیات مهمترین عوامل بروز دیابت است و نارسایی کلیه، نابینایی و قطع عضو از جمله مهمترین عوارض این بیماری به شمار می رود.
افرادی که قند خون ناشتای آنها بالاتر از ۱۰۰ باشد، در مرحله پیش دیابت قرار دارند که باید با کنترل عوامل خطر این بیماری را پیشگیری کنند.