صفحه دانشگاه » صفحه معاونت » اخبار » وبینار آموزشی آشنایی با روش نگهداری و ساماندهی داروها و امحاء آن‌ها در منزل

وبینار آموزشی آشنایی با روش نگهداری و ساماندهی داروها و امحاء آن‌ها در منزل

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
تعداد بازدید : 16

وبینار آموزشی آشنایی با روش نگهداری و ساماندهی داروها و امحاء آن‌ها در منزل

وبینار آموزشی آشنایی با روش نگهداری و ساماندهی داروها در منزل و امحاء آن‌ها باهدف افزایش آگاهی دانش آموزان دبیرستان دخترانه امام سجاد علیه السلام توسط معاونت غذا و دارو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی معاونت غذا و دارو،وبینار آموزشی باهدف افزایش آگاهی دانش آموزان دانش آموزان دبیرستان دخترانه امام سجاد علیه السلام در خصوص آشنایی با روش نگهداری و ساماندهی داروها در منزل و امحاء آن‌ها ۵اسفند ۹۹ برگزار شد.

در این جلسه دکتر سمانه حسین پور کارشناس دارویی اداره نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت معاونت غذا و دارو اظهار داشت هنگام نگهداری دارو در منزل توجه داشته باشید ‌که حرارت، نور و رطوبت بر مواد مؤثره داروها اثر می‌گذارد و بهتر است داروها را در کابینت‌های خنک و در محافظت از نور و رطوبت قرار دهید.

همچنین از نگهداری داروها در کابینت بالای اجاق‌گاز، ظرف‌شویی، حمام و سرویس بهداشتی خودداری کنید،زیرا گرما و مخصوصاً رطوبت این محیط‌ها می‌تواند باعث تخریب داروها شده و بدین ترتیب ممکن است داروهای شما کارایی مناسبی در بدن نداشته باشند.
کارشناس دارویی تصریح کرد؛ نکات مهمی که در نگهداری دارو در منزل لازم است بدانید این است که تا حد امکان داروهایی که مورد مصرف نیستند و داروهای بدون برچسب را در منزل نگهداری نکنید، داروها را حتماً در محلی مناسب و در داخل بسته‌بندی اصلی دارو و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید، برخی از داروها نیاز به نگهداری دارو در یخچال دارند که روی بسته‌بندی آن‌ها این موضوع درج‌شده است و قرار گرفتن آن‌ها در محیط بیرون از یخچال ممکن است باعث از بین رفتن خواص دارویی آن‌ها شود، حداقل هر چنده ماه یک‌بار همه‌ی داروهای موجود در منزل را ازنظر تاریخ‌مصرف بررسی کنید.
دکتر حسین پور در ادامه افزود: به منظور امحا داروهای بدون استفاده و تاریخ گذشته ریختن داروها در سرویس بهداشتی یا فاضلاب سبب ورود مستقیم آن به محیط‌ زیست می‌شود و در خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها موجب مقاومت میکروبی می‌شود، بنابراین از دور ریختن آنتی‌بیوتیک‌ها تاریخ گذشته و فاسد به روش فوق جدا خودداری شود.

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو خاطرنشان کرد: قرص ها و کپسول ها را قبل از دور ریختن در نایلون سربسته به مراه تفاله چای یا پودر قهوه مخلوط کند تا ظاهر ناخوشایند آن باعث عدم مصرف دیگران از این داروها شود و هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگر قرار ندهید؛ زیرا به‌مرور زمان ممکن است که این جابجایی مورد فراموشی یا غفلت قرار شود و باعث مسمومیت و حتی منجر به فوت خواهد شد.
وی در پایان افزود: برای مشاوره تلفنی با دکترای داروساز می‌توانید با مراکز اطلاعات دارویی سیزده آبان با شماره ۸۲۱۰۱ و یا اطلاعات دارویی وزارت بهداشت به شماره ۱۹۰ تماس حاصل کنید.